למהירי לב

על הספר "אם רץ לבך" מאת אלחנן ניר, הוצאת ידיעות, 2011 

חבורה צעירה ומגוונת יושבת על כוס קפה, או כל משקה אחר; יושבים לרוב לאור ירח וכוכבים; יושבים ודנים דברים שברומו של עולם: של עולם הזה ועולם הבא. למעשה, חבורה זו מתקבצת לה (בגרסה חיה ולעיתים בגרסה וירטואלית) כדי לייצר ביחד את המשמעות הקיומית של עולמו הפנימי של כל אחד מהחברים. זאת חבורה של ידידי נפש – בעיקר של אנשים יוצרים – שאספתי לי לאורך הדרך, שהמשותף לכולם הוא דיבור טבעי ושוטף בממדים גדולים של נפש ונשמה ושל קיום ויקום. לגבי לא מעט מהחברים בקבוצה מופלאה זו הנושאים הגדולים באמת קטנים עליהם – סודות הקיום והיקום, החיפוש האינסופי, השאלות הנצחיות. בממד הזה מתרחשת רוב האינטראקציה ביניהם, ובמישור הזה הם מרגישים הכי בבית והכי ביחד. חוויות משמעותיות שזכיתי להן בקרב קבוצה זו לימדו אותי משהו על גדלות. יש אנשים שהדברים הגדולים ביותר בעולמנו המופלא קטנים עליהם. לגבי אותם האנשים הנפלאים הצד השני של המטבע הוא לעיתים שהדברים הקטנים – הפשוטים, היומיומיים – גדולים עליהם. תן להם להגיב, להפנים, לעבד מצבים אנושיים מורכבים –ומתוכם הם יולידו משמעות, זיכוך והארה. שלח אותם לקנות כיכר לחם וליטר חלב במכולת והם עלולים להסתבך.

ביהדות, מסתבר, הסוד הזה ידוע כבר מזמן עד כדי קיומה של מסורת מחשבתית של דורות המשרטטת בדיוק רב מטולטלת נצחית של ניגוד משלים הנקרא 'רצוא ושוב'. החבורה שתיארתי לעיל היא אולי התגלמות עכשווית של קבוצת אנשים שמרגישים נוח מאוד ב'רצוא', אך מבולבלים ולעתים גם מתוסכלים מהאפשרות או ההכרח של ה'שוב'. ואין זה פלא שאצל אנשים יוצרים צעירים בגופם ובליבם המאזן נוטה לשם. לאנשים כאלו בדיוק ספרו החדש "אם רץ לבך" של אלחנן ניר – יוצר צעיר בעצמו – הוא נכס יקר ביותר. בכתיבה רהוטה המאזנת בדיוק חינני בין האישי למקצועי, בין ההיסטורי לכאן ועכשיו, בין מדעי היהדות לבין מדעי הנפש, מסכם ניר את מסורת ה'רצוא והשוב' מימי התנ"ך והתלמוד דרך אבות החסידות ועד לרבנים המרכזיים של היהדות המודרנית.

ניר מתמצת רקע עשיר על כל אחת מהדמויות במסע, ממקם אותה מבחינה היסטורית והשקפתית, ואף משרטט קווים מרומזים לדמותם האישית. את המסע הוא מוביל כמורה דרך בקי ונאמן – בשפה פשוטה וקולעת המשקפת ידע מקיף ומעמיק וגם אהבה אישית לנושא. האיזון בין ניגודים שמאפיין כלכך את הכתיבה מבטאים את המסר האישי שיוצא מבין השורות; מסר של יוצר צעיר שמכיר היטב את ה'רצוא', שלמד להכיר וגם להוקיר את ה'שוב', ויותר מכל מאמין שהניגוד הוא הכרחי אך גם משלים. הסקירה של הנושא היא שיטתית – לעתים ברוח אקדמית של ממש. יחד עם זאת, הקריאה בהירה ופונה לציבור הכללי, גם למי שאין לו רקע במקורות היהודיים.

פרק אחר פרק נחשפים דיוקים חדשים בהגדרת צמד המושגים, בתיאורים של חוויות 'רצוא' וחוויות 'שוב', ובהמלצות לקביעת המינון המומלץ לאיש הישראלי הרוצה לחיות חיי קודש, אך להמשיך לחיות בעולם הזה בלי להיסחף בטעות או במכוון לעולם הבא. בעידן של שיפור עצמי ורוחניות חובקת עולמות היה ניתן לקטלג את הספר הזה כמדריך מעשי נוסח עשה-זאת-בעצמך: כיצד לחיות את השמים מבלי לאבד את אחיזת הרגליים על הקרקע. ככזה, אפשר היה להמליץ עליו משני הכיוונים כאחד – למומחי ה'שוב', כיצד להעמיק משמעות הקיום בהבנת מהות ה'רצוא' וחתירה לעיסוק בגדולות מצד אחד, ולחסידי ה'רצוא' – כיצד לאזן במעט את קיומם ולהקל על המפגש עם הדברים הקטנים מצד שני.

אך חלק לא מבוטל מהספר עוסק לא ב'כיצד' אלא ב'מדוע': מדוע אין להסתפק ב'רצוא', מדוע חייב אדם למצוא גם רגעים של 'שוב'. מהבחינה הזאת, אם לראות בספר משהו מהז'אנר של מדריך למטייל, יהיה זה מדריך שמבסס שוב ושוב את הצורך בדו-קיום ובאיזון בין מציאות אישית של 'רצוא' לזו של 'שוב'. נטייה מסוימת לחיזוק ה'שוב' הוא אולי בעיני קוראת זו בלבד ואולי באמת יש איזה קסם של מונה ליזה בעיצוב הדברים שיצליח לחייך לכל קורא קודם כול מן הקצה היותר טבעי לו.

כחברה בחבורה של 'רצוא' מצאתי קריאה חשובה שיסודה הציווי "שוב לאחור!". אך מצאתי גם הבטחה לשמירת הרצוא שכבודו במקומו יישאר גם במציאות השוב. ואולי זה הסוד היקר ביותר שמוצע כאן: סוד מקומו, היקפו, וגדולתו של כל צד: מפת דרכים אשר גבולותיה מסמנים את גדולתם של הדברים הקטנים לצד קטנותם של הדברים הגדולים, ומבטיחה בזאת קיום של משמעותיות-מעשית ומעשיות-משמעותית.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: